Beleženjem intervjua usmene istorije sa sadašnjim i bivšim stanovnicima Studenjaka doći ćemo do novih, još neotkrivenih priča šta je značilo biti student nekada i sada, iz pozicije samih stanara
MAIDA GRUDEN, urednica likovnog programa Doma kulture Studentski grad i koordinatorka projekta They:ive, govori za KARAKTER
Piše Luka Marić
Foto Ana Knežević
Kakva su vaša sećanja iz studentskog života u Studenjaku?
U Studenjaku sam živela 1994. i 1995. godine. Život u studentskom domu obeležavaju osobe sa kojima delite sobu, usklađujete ritam života, razgovarate po celu noć, zbijate šale… Sećam se pohađanja radionice slikanja i crtanja u Domu kulture Studentski grad. Nezaboravni su odlasci na projekcije filmova u Veliku salu DKSG.
Na šta prvo pomislite kad vidite fotografije iz Studentskog grada, stare nekoliko decenija?
Pomislim na niz generacija čiji su životi isprepletani, vidim mnoštvo pojedinaca različitih karaktera i interesovanja, iz raznih zemalja i gradova, koji žive zajedno, obrazuju i sebe, i jedni druge, formiraju neraskidiva prijateljstva, bore se za svoja prava, učestvuju u istorijskim dešavanjima.
Pomislim na niz generacija čiji su životi isprepletani, vidim mnoštvo pojedinaca različitih karaktera i interesovanja, iz raznih zemalja i gradova, koji se obrazuju i žive zajedno
Koliko će projekat They:Live doprineti istoriji Studenjaka i kulturi sećanja?
Beleženjem intervjua usmene istorije sa sadašnjim i bivšim stanovnicima Studenjaka doći ćemo do novih, još neotkrivenih priča šta je značilo biti student nekada i sada, iz pozicije samih stanara.
Gde je na ovom polju DKSG u odnosu na druge balkanske i evropske kampuse?
U neznatnoj prednosti, jer je 2016. godine već realizovao izložbu Portret Studenjaka koja se upravo bavila participativnim prikupljanjem fotografske građe o studentskom životu.
Kako zainteresovani mogu da se priključe projektu They:Live i daju svoj doprinos?
Svi zainteresovani koji u svojim albumima imaju fotografije Studentskog grada i života u njemu, bez obzira na deceniju u kojoj su nastale, mogu se obratiti našoj arhivistkinji na mejl belgrade@theylive.eu ili na brojeve telefona 011 2691 442 i 064 466 76 08.